Ricse Nagyközség

Önkormányzata

RICSE NAGYKÖZSÉG, CIGÁND-TISZAKARÁDI TÁROZÓHOZ KAPCSOLÓDÓ BELTERÜLETI VÍZRENDEZÉSE

ÉMOP-3.2.1/E-09-2f-2010-0004

vissza

Biztonságos életkörülmények Ricsén

 

 

Lakossági fórumom ismerhette meg Ricse lakossága részletesebben az Európai Uniós támogatásból a településen megvalósuló Cigánd-Tiszakarádi Tározóhoz kapcsolódó belterületi vízrendezés konkrét menetét, tartalmát, majd kérdéseket tehettek fel és elmondhatták véleményüket.Lakossági fórum

 

– Akár történelmi jelentőségűnek is tekinthetjük, hogy a településünkön élő embereknek jövő év augusztusától hosszú évek után nem kell rettegni a felgyülemlett bel-és csapadékvíz okozta károktól. Ezentúl nem kell egyes településrészeket, házakat körbe rakni homokzsákokkal, és nem kell kitelepíteni, az eddig veszélyes zónában lakó embereket.

– Kijelenthetem, hogy a „24” órában jó helyre került az uniós támogatás, hogy az elmúlt évtitedekben fenyegető problémát megszüntessük. Ezért is próbálkoztunk a pályázattal, közel nyolc éve készülünk erre a nagy napra, mert az elmúlt évek nagy Tiszai árvizei rávilágítottak arra, hogy nem lehet tovább várni, hiszen évről-évre fokozódok a veszély. A felszínes vízelvezető csatornák elgazosodtak, bokrosodtak, eldugultak, gyakorlatilag nem töltik be funkciójukat – hangsúlyozta

 a polgármester, majd a hallgatóságnak összefoglalta a projekt tartalmát, meg-

valósítandó fejlesztéseket:

 

 

Infrastruktúra és fejlesztések műszaki tartalma:

 

– A község meglévő vízelvezető rendszere nem egy belvízelvezetési koncepció alapján alakult ki.

A védőművek a veszélyforrások elhárítására spontán épültek ki.

A későbbi csatlakozások, valamint a burkolt felületek növekedése a meglévő vízelvezető kapacitásokat túlterhelte.

 

A felszíni vizek folyamatos kártétel nélküli elvezetése védőrendszereken kívüli elvezetéssel (burkolt úton történő lefolyással) van helyenként „megoldva”. Befogadóként a közegészségügyileg kedvezőtlen adottságú, elszennyeződött, településen belüli vizenyős területek szolgáltak.

 

A településrendezési terv ezek megszüntetését, kulturtájba illesztését irányozza elő.

A létrehozandó és felújítandó belvízelvezető rendszer befogadói a Ricsei főcsatorna, a Ricsei övcsatorna, a K-i (Legelői) csatorna és a Ny-i (Majorsági) csatorna.

 

Ricsei övcsatorna medrében kisebb feliszapolódások tapasztalhatók. A meder tiszta. Helyreállítását a vízrendezési munkák keretében, mint nem engedélyköteles tevékenységet tervezzük.

 

K-i (Legelői) csatorna meghosszabbítását és vízgyűjtőterületének kiterjesztését tervezzük a településen, tehermentesítve a túlterhelt belső főgyűjtőket. A meglévő csatorna helyreállítását tervezzük. A gyűjtőcsatornát alkalmasnak találtuk a Dózsa György utcai főgyűjtő csatorna tehermentesítésére.

 

Ny-i (Majorsági) csatorna a vadvizes terület lecsapolására épült ki. A meder mély fekvésű környezete hasznosítatlan mocsár, vizenyős természetes táj. A csatorna erősen benőtt és feliszapolódott. Helyreállítását és szabályozott vízelvezetését az engedélyezett tervek alapján előirányozzuk.

 

Dózsa Gy. utcai meglévő csapadék csatorna (DN 800) a faluközpontból egy agyaggödörbe lefolyó vizek túlfolyójaként működik. A tóból a belvizeket egy mélyfekvésű területre vezette, majd innen nyílt árokként közvetlen a Ricsei főcsatornába torkollik.

A Dózsa György úti csatorna és árok kapacitása kimerült. Az árok a vizek szabályozott visszatartására és elvezetésére nem alkalmas, ezért egy összefüggő új vízelvezető rendszert tervezünk kiépíteni.

 

Ez a tehermentesítő rendszer kiépítése alkalmas a Vásárhelyi terv keretében épülő árvízvédelmi tótározó működése esetén a károsan megemelkedő talajvizek eltávolítására a Ricsei főcsatornába.

A tervezett burkolt, nyílt árkokat 40 cm fenékszélességű 20-30-40- cm magasságú előregyártott vb. mederelemekből tervezzük.

A csővezetékek 80 cm takarás alatt DN500 mm átmérői KGPVC csatornacsőből tervezettek, ennél nagyobb átmérő esetén betoncső kerül beépítésre.

– A csapadékvíz elvezetésének megoldása ilyen körülmények között elengedhetetlen, megoldandó feladat.

A projekt közvetlen célcsoportja a település teljes lakossága, mivel a beruházás elsősorban helyi kockázatmegelőzési projekt. Közvetett célcsoportnak tekinthetők az idelátogatók és az átutazók.

A biztonságos belvízelvezetés csökkenti a környezet közvetlen terhelését, mivel a szennyezőanyag-kimosódások csökkennek. A pangóvizes felületek és a talajvízszint is csökkennek.

A magvalósulás után a gazdálkodásra alkalmas területek nagysága növekedni fog–sorolta a projekt előnyeit a település vezetője.

 

Elégedett a lakosság

 

A fórumon jelenlévő lakosság elégedettségét fejezte ki a projekttel kapcsolatban. Többek között kérdésként felvetődött:

– a magántulajdonban lévő földek nagysága, területe „ sérül” –e a projekt kapcsán?

–a kapubejárók elkészítése kinek a feladata?

– a munkálatok során milyen akadályokba ütköznek majd a lakosok?

– többen kérdezték, hogy a környezetükben, utcájukban számíthatnak-e új vízelvezető rendszerre?

 

A válaszokban Vécsi István elmondta:

– Mindenkit megnyugtatok, hogy a projekt kapcsán senkit nem fog sem anyagi, sem környezeti hátrány érinteni.

– A tulajdonban lévő földeket csak előny fogja érni, mivel azok ezentúl biztonságosan művelhetők lesznek minden évben.

– a kapubejárók elkészítése a projekt tartalmában benne van, összesen közel ezer méter áteresz és kapubejárók épülnek meg.

– a napi életritmust a munkálatok nem fogják zavarni, kisebb kellemetlenségek előfordulhatnak majd a rendszer kiépítése kapcsán, de azok nem befolyásolják majd a napi életvitelt.

– a jelenlegi pályázat első ütemében – fontossági és veszélyeztetettségi állapotokat figyelembe véve – 17. 245 m csatorna épül meg, illetve kerül felújításra. Végső célunk a településen megvalósítani 23,8 km hosszúságú belvíz- és csapadékvíz elvezető rendszert, amely teljes egészében hosszútávra biztonságos életkörülményeket teremt a lakosságnak –, summázta a válaszokat Ricse első embere.

 

Ricse Nagyközség Önkormányzata

Cím: 3974 Ricse, Ady Endre út 5.

Telefon: +36/47 376 003

E-mail: rvk2ri@t-online.hu

Honlap: www.ricse.hu